Afiša    |    LKS    |    Nariai    |    Padaliniai    |    Festivaliai    |    Paslaugos    |    Konkursai    |    DAR   
« 2019 Kovas »
PirAntTreKetPenŠešSek
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031


RĖMĖJAI:

LIETUVOS RESPUBLIKOS
KULTŪROS MINISTERIJA
PARTNERIS:


2009-12-28
Oro uoste skambės Briano Eno muzika
Kas? „Muzika oro uostams". Kur? Tarptautinio Vilniaus oro uosto išvykimo salė. 
Kada? Gruodžio 29 d., 13 val.

Ar bijote skrydžių lėktuvu? Jei taip, be reikalo. Maža to, vadinasi, esate pernelyg susireikšminęs(-usi). Kodėl? Į šį klausimą atsakys garsus britų muzikos prodiuseris ir kompozitorius Brianas Eno, mat apie skrydžio baimę jis buvo nemenkai susimąstęs, prieš tris dešimtmečius ėmęsis kurti „Muziką oro uostams". Gruodžio 29-ąją šis vienas didžiausių vadinamosios ambientinės muzikos „hitų" pirmą kartą skambės Lietuvoje. Vilniaus oro uoste skrydžių belaukiantiems keleiviams ir tiems, kas specialiai atvyks pasiklausyti šios muzikos, kūrinys bus atliekamas gyvai.

Jei nesate girdėję, kas toks yra kūrinio autorius Brianas Eno, pirmiausia verta pabrėžti, kad šis įvairiapusis menininkas išgarsėjo visame pasaulyje dar tuomet, kai pradėjo bendradarbiauti su Davidu Bowie, grupėmis „Genesis", „U2", „Talking Heads", „Coldplay" ir kitomis pirmojo ryškumo roko ir progesyviosios pop scenos žvaigždėmis. Jis dalyvavo prodiusuojant net septynis didelės sėkmės sulaukusius grupės „U2" albumus.
Tuo tarpu naujosios klasikos gerbėjų akyse Brianas Eno didelį pliusą pelnė tuo, jog, pavyzdžiui, prieš keturis dešimtmečius su savo įkurtos leidybinės firmos „Obscure Records" pagalba į pasaulį paleido charizmatiškojo Gavyno Bryarso kūrinius „Titaniko skendimas" ir „Jėzaus kraujas niekada manęs nepaliks". Drauge su G. Bryarsu, Michaelu Nymanu ir kitais anuometiniais Portsmuto menų koledžo studentais aštuntajame dešimtemtyje Bryanas Eno grojo „Portsmuto simfonijoje" - jų vadintame „blogiausiame pasaulio orkestre", kurio programas Eno nevengė įamžinti savo leidyklos plokštelėse.
Vis dėlto, 1978 m. sukurta „Muzika oro uostams" („Music for Airports") elektronikai tapo pirmąja naujosios Eno leidybinės firmos „Ambient" plokštele (iki mūsų dienų jis išleido per 25 solo albumų) ir pažymėjo britų menininko susidomėjimą ambientine muzika. Jis tapo vienu iš šios krypties pionierių.
Kas yra ambientinė muzika? Išvertus sąvoką reikštų - apsupanti arba aplinkos muzika. Iš tiesų, tai švelnus garsinis kokteilis, sudarytas iš tylių, tarsi persiliejančių ir ilgai besitesiančių garsų, kurie iš pradžių buvo išgaunami elektroniškai. Tokio pobūdžio yra ir „Muzika oro uostams".

Štai ką pats Brianas Eno pasakoja apie savo kūrinį: „Kartą buvau nuostabiame oro uoste - Kelne. Įspūdingas pastatas, ankstus sekmadienio rytas - nuostabi šviesa, viskas tobula, išskyrus ten skambėjusią pasibaisėtiną muziką. Pagalvojau, yra visiškai prastai, kad žmonės tokioje situacijoje, kaip ši, net nesusimąsto apie muziką". Iš tiesų, kaip sako B. Eno, išleidžiama šimtai milijonų sukurti archtektūrą, pastatui, bet nesusimąstoma apie smulkmeną, nuo kurios, vis dėlto, labai priklauso bendras įspūdis. „Man pasirodė įdomu parašyti muziką viešai erdvei. Pradėjau galvoti, kokia ji turėtų būti. Muzika neturėtų trukdyti žmonėms bendrauti, taigi, turi skambėti aukščiau arba žemiau nei žmogaus balsas. Ji turi tęstis ilgą laiką, būti tokia, kad ją galėtų laisvai pertraukti skrydžių skelbimai ir pan. Oro uostuose paprastai trasliuojama linksma muzika, suprask - „nesijaudinkite, jums nieko bloga nenutiks, jūs jokiais būdais nemirsite". O aš manau, kad turėtų skambėti muzika, tarsi sakanti: „jei jūs ir žūsite, tai nėra taip jau labai svarbu". Norėjau sukurti kitokį pojūtį. Visatos akivaizdoje tavo gyvenimas ar mirtis nėra tokie jau svarbūs". Eno sakosi jokiu būdu neketinęs sumenkinti žmogaus gyvybės, bet norėjęs pabrėžti, kad skrisdamas lėktuvu žmogus iš tiesų pakyla į dausas. 

Briano Eno kompoziciją „Music for Airports" atliks „Gaida Ensemble", tarptautinio festivalio „Gaida" 2002 metais įkurtas lietuvių šiuolaikinės muzikos kolektyvas. Ansamblyje groja geriausi Lietuvos instrumentininkai, kiekvienas iš jų - savojo instrumento solistas. „Gaida Ensemble" yra dirbęs su patyrusiais šiuolaikinės muzikos dirigentais - Jussi Jaatinenu, Georges-Ellie Octorsu, Danieliu Gazonu, Anssi Karttunenu, lietuviais Robertu Šerveniku, Modestu Pitrėnu, Vykintu Baltaku, Mindaugu Piečaičiu, koncertavęs įvairiuose Europos ir kitų žemynų šiuolaikinės muzikos festivaliuose.

„Muzika oro uostams" yra festivalio „Gaida" inicijuoto ir „Vilniaus festivalių" realizuojamo projekto „Garsovaizdis" renginys. Projektas „Garsovaizdis" yra programos „Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" dalis.

„Garsovaizdžio" renginiai yra visiems atviri ir nemokami. 

Festivalio "Gaida" inf.


grįžti

Kontaktai

(c) 2009 Lietuvos kompozitorių sąjunga